Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Diyetiniz sonuç vermiyorsa  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Diyetiniz sonuç vermiyorsa

Uzun zamandır diyet yapıyor fakat bir türlü istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız bazı uygulamalarda hata yapıyor olabilirsiniz...

Diyet yaparken istenilen sonuca ulaşılamamasının belirli sebepleri vardır ki, bunların başında düşündüğünüzden daha fazla kalori almanız gelir. Peki sizin diyet yaparken ‘zararsız’ diye nitelendirerek tükettiğiniz bu besinler hangileridir ve bu besinlere karşı nasıl davranılmalıdır?... Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Şeber, diyetinizi içinden çıkılmaz hale getiren ve bir türlü istediğiniz sonuca ulaşmanızı engelleyen unsurları şöyle sıraladı:


PORSİYON ÖLÇÜLERİ
Porsiyon ölçülerinin tam olarak belirlenememesi en sık yapılan hatadır. Diyet listenizde yer alan bir porsiyon meyve ile sizin tükettiğiniz meyve arasında veya kaşık ölçülerinde olan farklar diyetin kalorisine yansır, bu durum da kilo verilememesine sebep olabilir. Bu problemi önlemenin en kestirme yolu besinleri tartarak yaklaşık ağırlıkları konusunda fikir sahibi olmaktır.


BESİNLERİN MİKTARI
İkinci hata ise miktarların küçük olduğunu ve diyetinizi etkilemeyeceğini düşünmektir. Salatanıza fazladan eklediğiniz bir tatlı kaşığı yağın bedeli 90, dondurmanızın üzerine aldığınız bir kaşık çikolata sosunun bedeli 40-60, sandviçinizin içerisine fazladan eklediğiniz bir parça ızgara etin bedeli 70 kaloridir. Gün boyunca az miktarlarda listenizde olmayan besinlerden tüketmek haftanın sonunda size pahalıya mal olabilir.


ÖĞÜN ATLAMA VE...
Öğün atlamak ve vaktim yok diye gerçek bir öğün yerine düşük kalorili besinler atıştırmak da diyette başarısız olmanıza sebep olabilir. Kahvaltıyı bisküviler ile geçiştirmek yerine tam buğday ekmeğinden bir tost yemek daha sağlıklı bir çözümdür.


İÇECEKLERDEKİ KALORİ
İçeceklerin kalorisi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tatlandırıcı kullanılmış hazır içeceklerin ve aromasız sodaların dışında bütün yapay içecekler kalori içerir ve gün boyunca üç kutu içecek size ekstradan 300 kalori ek getirir.


TADIMLIK BESİNLER
Diyette olduğunuzu söyleyip dışarıda iken hiçbir besini satın almıyorsanız fakat arkadaşlarınızdan “tadımlık” besinler aşırıyorsanız diyette başarısız olabilirsiniz. “Ne olacak, bir parça kek” ve “içeceğinden bir yudum aldım” gibi cümlelerin sayısı arttıkça sizin de günlük besinlerle aldığınız enerji miktarı artar. Yapılan bazı çalışmalar arkadaşlardan aşırmaları kestiğinizde günlük enerji alımınızın % 5-10 azalacağını göstermiştir. (Türkiye, 03.08.2008)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.