Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Terleme  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Terleme

Sadece hanımların değil beylerin de sıklıkla yakındıkları bir problemdir terleme... Yaz mevsiminde en sık yaşanan problemlerdendir ve kış aylarında daha az rastlanır. Terleme vücudumuzun doğal bir tepkisidir ve vücut ısımızın kontrolünü sağlar. Terleme yolu ile vücut ısısı dengelenir.

Bazı kişilerde aşırı terleme görülebilir. V e bu, o kişinin özel ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilir. Normalde bir insan terleyerek günde 500 cc sıvı kaybedebilir.

Aşırı terleme bilimsel yöntemlerle tedavi edilebilir. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik kısmının çalışması ile ilgilidir. Toplumun % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır ve bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir, doğuştandır. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır.

Ayrıca bazı hastalıklarda da fazla terleme görülebilir. Bunlar bazı enfeksiyon hastalıkları, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, menopoz, şişmanlık ve bazı ilaç kullanımları.

Aşırı terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için kokuya da sebep olur. Ruhsal ve fiziksel problemlere yol açar ve sosyal hayatı zorlaştırabilir. Şayet bir hastalık tespiti yapılabilirse buna yönelik tedavi uygulanır. Şayet bir sebebe bağlanamıyorsa bazı pudra ve solüsyonlar tavsiye edilir. Pek çok madde bu konuda tavsiye edilmektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanılmaları gerekir. Aşırı terleyen kişiler temizliklerine itina göstermelidirler.

Opr. Dr. Yurdanur Erkılıç
(Türkiye - 08 Nisan 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.