Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Kanama ve myomlar  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Kanama ve myomlar

Sual: 39 yaşındayım ve bir süredir âdet kanamalarım çok arttı ve beni halsiz bırakmaya başladı. Geçen hafta gittiğim doktor değişik boyutlarda birden fazla myomum olduğunu ve bir operasyon gerekebileceğini söyledi. Ne önerirsiniz (H. L.-Kayseri)
CEVAP
Myomlar iyi huylu urlardır. Kansere dönme ihtimalleri çok azdır. Her 10 kadından yaklaşık 4 tanesinin rahminde myom çıkmaktadır. Bu myomlar değişik boyutlarda ve sayıda olurlar ve genelde birden fazladırlar.

Genelde en sık belirtileri adet kanamasının fazla olması, bel ve kasık ağrıları şeklindedir. Her yaşta ortaya çıkabilirler. Eğer rahmin iç kısmına yerleşirler ise adet kanamaları çok ve uzun olur. Myomların kesin teşhisi için vaginal ultrasonografi yapılması gerekmektedir. Eğer myomlar 5 cm’nin üzerinde ise ve kanama, ağrı gibi şikayetlere neden oluyor ise ameliyat gerekmektedir. Daha küçük myomlar bir şikayete sebebiyet vermiyor ise 6 ayda bir ultrasonografi ile takipleri yeterli olmaktadır.

Maalesef myomların ilaçla tedavisi mümkün değildir. Sizin durumunuzda yapılması gereken yaşınız 35’in üzerinde olduğundan dolayı rahim içi kanserinin de bu yaşlarda kanama yapabileceğinden öncelikle rahim içinden parça alınması gerekmektedir. Bunun sonucuna göre ameliyatın büyüklüğüne karar verilecektir.

Benim size önerim bir hastaneye başvurup bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız, ultrasonografik tetkik ve biyopsiden sonra gerekiyorsa ameliyat olmanızdır.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu
(Türkiye - 23 Haziran 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.