Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Kadınlarda kansızlığı önlemenin yolları  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Kadınlarda kansızlığı önlemenin yolları

Toplumumuzda kadınların önemli bir kısmında demir eksikliğine bağlı kansızlık bulunmaktadır. Bunun sebebi yanlış beslenme, âdet ile kan kaybı ve gebeliktir. Eğer ciddi demir eksikliği var ise hekim tarafından gerekli kan yapıcı demir hapı, şurup veya iğne şeklindeki destek ilaç olarak zaten verilecektir.

Bunun yanında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı beslenme alışkanlıkları vardır:
- Demir içeriği yüksek olan gıdalar alınmalı. Kırmızı et, tavuk, balık, özellikle kepekli ekmek ve mısır içeren yiyecekler sıklıkla tüketilmelidir.

- Alüminyumdan yapılmış kaplar yerine yemekler demir birikimi olacağından demir-çelik kaplarda pişirmek gerekmektedir.

- Yemeklerde çay ve kahveden kaçınılmalıdır. Çünkü bu yiyecekler gıdalardaki demiri bağlayıp bağırsaktan emilimini %75 oranında azaltmaktadırlar.

- Yüksek miktarda kalsiyum demir emilimini azaltacağından demir içeren ilaçlarla birlikte kalsiyum içeren ilaçları birlikte almamak gerekmektedir.

Midedeki gaz ve gastrit için alınan antiasit ilaçlar da demir emilimini azalttığı için gereksiz yere ve sık kullanılmamalıdır.

- Sık ve çok fazla maden suyu tüketimi demir emilimini olumsuz yönde etkilemektedir ve kansızlığın artmasına sebep olmaktadır.

- Günde bir bardak içilen portakal suyu bitkilerden alınan demirin emilimini iki kat arttırırken aynı şekilde aç karnına alınan 1 çorba kaşığı pekmez de yaklaşık 3 gram gibi demir desteği sağlar.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu
(Türkiye - 07 Temmuz 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.