Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  İdrar kaçırma  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
İdrar kaçırma

Genellikle doğurmuş kadınların en büyük problemlerinden biri idrar kaçırma şikayetidir. Doğum yapmış, cerrahi işlem görmüş, menopoz döneminde ya da omurilik problemi yaşayan her 10 bayandan 8’inde idrar kaçırma şikayeti vardır. Öksürürken, hapşırırken, spor yaparken, merdiven çıkarken veya bunun gibi sosyal aktiviteler sırasında hanımların korkusu olan bu hastalık tedavi edilebilir.

Hasta bu probleminden dolayı kendisini birçok sosyal ve günlük aktivitelerden kısıtlamaktadır. Çok ve aşırı doğum yapmış hanımlarda bu problem daha yaygındır. Bazı bayanlar bu hastalığı kabullenmekte ve doktora gitmeye çekinmektedir. Ayrıca sigara içenler, basınç dengesi bozukluğundan dolayı hostesler başta olmak üzere belirli meslek gruplarında da idrar kaçırma sık rastlanan bir problemdir.

İdrar kaçırma hamilelik sonrasında oldukça yüksek oranda görülmektedir. Gebelikte rahim kütlesinin getirdiği yük ve hormonal etkilerle destek dokuları, bağ dokuları gevşemekte ve bu nedenle bu sistemde zayıflama ve kaçaklar oluşmaktadır.

Bir kısmı doğumla birlikte lohusalık döneminde geçebilir ama bir kısmında ise kalıcı bir problem olarak devam etmektedir. Destek dokusunun zayıflığı genetiktir. Bu tür insanlarda fıtık, varis gibi destek dokusunun genetik olarak zayıf olduğu kişilerdir. Bu tür kişilerde travmatik doğum hikayesi olmasa bile idrar kaçırma şikayeti olabilir.

Tedavi yöntemleri çok çeşitlidir. İlaç tedavisi, kasların güçlendirilmesi ve cerrahi tedavi... Çok sayıda cerrahi yöntem vardır. Uzun vadeli çözümler için geliştirilmiş teknikler vardır. Hastaya uygun olan tedavi yöntemi seçilir ve uygulanır.

Opr. Dr. Yurdanur Erkılıç
(Türkiye - 23 Eylül 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.