Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Hormonlu spiral  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Hormonlu spiral

Sual: 34 yaşında 3 çocuk annesiyim. Ayağımda yaygın varisler olduğundan dolayı doğum kontrol hapı kullanmama doktorum izin vermedi. Daha önce 2 kez spiral de taktırdım fakat devamlı kanama yapması sebebi ile her defasında çektirmek zorunda kaldım. Hamile kalmaktan çok korkuyorum. Ne yapmalıyım? (A.A-İstanbul)
CEVAP
Damar hastalıkları ve yaygın varislerin varlığında doğum kontrol haplarıyla korunulması bu var olan varisleri daha da artırmakta ve bazı ciddi damar tıkanıklığı problemlerine yol açabilmektedir. Bu durumlarda sizde de olduğu gibi spiral taktırmak en iyi seçenek.

Fakat maalesef spiralin bazı kadınlarda en fazla rahatsızlık veren yan etkileri fazla kanama ve sancılı âdetlerdir. Birçok kadın bu şikayetlerden dolayı taktırdıktan kısa bir süre sonra yapılacak başka bir şey olmadığından dolayı spirallerini çektirmektedirler. Sizde de benzer şikayetler çok şiddetli olduğundan dolayı spiralinizi çıkarttırmaktan başka bir seçeneğiniz olmamış. Size tek bir seçenek kalmakta, o da bir süredir ülkemizde de kullanıma verilen yeni bir spiral modeli.

Bu yeni spiral bugüne kadar ülkemizde kullanılan spirallerin aksine bakır içermemekte. Bakır yerine içinde bulunan bir hazneden her gün hormonal bir ilaç salgılayarak sizi beş yıl süreyle sağlıklı bir şekilde gebelikten korumaktadır. Bu yeni spiralin en büyük avantajı diğer spirallerin aksine fazla kanama yapmaması ve ağrıya da sebebiyet vermemesidir. İçindeki hormonun varislere ve baş ağrısına doğum kontrol haplarında olduğu gibi artırıcı bir etkisi olmamasıdır. Benim size tavsiyem doktorunuza başvurarak bu yeni spiralden taktırmanız ve böylece hamilelikten korunmanızdır.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu
(Türkiye - 02 Haziran 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.