Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Hidramnios  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Hidramnios

Anne karnında bebeğin içinde yaşadığı suya amnion sıvısı denir. Amnion sıvısının miktarının 2000 ml.'yi aştığı durumlara ise hidramnios denilir.

Gebelik ayına göre belirli miktarlarda olur. Fazlalığı ve azlığı problemdir. Belirgin hidramnios vakalarına 1000 gebelikte 1-7 arası rastlanır. Birden bire gelişebildiği gibi yavaş yavaş artış da olabilir. % 34 oranında sebebi bilinmez.

Hidramniosa en sık şeker hastalığı olan gebelerde, kan uyuşmazlığında, ikiz gebeliklerde rastlanır. Ayrıca tüm yemek borusu tıkanıklığı olan bebeklerde, anensefali dediğimiz beyni gelişmemiş bebeklerin %50'sinde, diğer mide, bağırsak ve sinir sistemi anomalisi olan bebeklerin gebeliklerinde de hidramnios bulunur.

Hastalar ani karın büyümesi, karın ağrısı, bacaklarda ani ödem (şişme) şikayetleri ile hekime başvururlar. Bazı hastalarda herhangi bir semptom bulunmayabilir.

Genellikle rahimin boyutları büyümüştür. Çoğunlukla tek başına yapılan ultrasonografi teşhiste yeterli olmaktadır. Hidramniosun hafif olduğu durumlardan herhangi bir girişime başvurulmadan, sadece hasta takibe alınır. Hayat sınırına girmemiş gebeliklerde gelişen hidramnios vakalarının sadece %25'i tedaviden yararlanabilmektedir.

Hidramnios vakalarında çoğunlukla bebek anomalileri, erken doğum, doğum sonu kanamalar, kordon sarkması gibi komplikasyonlara rastlanır.

Opr.Dr. Yurdanur Erkılıç
(Türkiye - 03 Şubat 2004)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.