Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Hamilelikte sağlıksız beslenme  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Hamilelikte sağlıksız beslenme

Sual: 2 aylık hamileyim ve çok miktarda çay içiyorum. Bunun gebeliğime bir zararı olur mu? Ayrıca kolalı içecekleri içmemde sakınca var mı? (L.K- Yozgat)
CEVAP
Her şeyin aşırısı olduğu gibi çok miktarda gebelik sırasında çay içmeniz de sakıncalıdır. Çay, kahve ve kolalı içeceklerde bulunan “Kafein” olarak isimlendirilen madde anne kanından çocuk kanına geçebilmektedir. Yapılan araştırmalar çay, kahve ve kolanın çocukta herhangi bir sakatlığa yol açmadığını fakat çocuğunuza geçen bu maddelerin çocukta huzursuzluklara, kalp atımında düzensizliklere sebep olduğunu ve çok fazla miktarda alınırlarsa düşüklere de sebep olabileceğini göstermektedir...

Bu tür içecekleri bırakmanız için başka sebepler de vardır. Bu içeceklerin içindeki madde idrar söktürücü olabildiğinden çocuğunuza gerekli sıvı ve kalsiyumu da bedeninizden uzaklaştırır. İştahınızı kapatıp gerektiği gibi beslenmenize de engel olabilir. Ayrıca en önemlisi de bebeğiniz için gerekli olan kan yapıcı demirin vücudunuzdan emilmesini engelleyip kansızlığa sebep olabilmekte ve böylece bebeğiniz de gelişememektedir. Ayrıca özellikle kolalı içecekler de gebelerin büyük bir kısmında midede yanma problemi oluşturmakta ve mide hastalıklarını gebelik sırasında başlatabilmektedir.

Benim size tavsiyem eğer yapabiliyorsanız gebeliğiniz sırasında çay, kahve ve kolalı içecekleri bırakmanız veya mümkün olduğunca azaltmanızdır. Canınız çok çay veya sıcak bir şey içmeyi ister ise bir “poşet çayı” sıcak bir bardak suyun içine hemen bırakıp çıkartmanız ve böylece demli olmayan açık bir çay içmenizi tavsiye ederim. Ayrıca ıhlamur veya adaçayını da içecek olarak tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki doğduktan sonra ve ileriki yaşlarında çocuğunuzun sağlıklı olması sizin hamile iken düzenli ve doğru beslenmenize bağlıdır.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu (Türkiye - 04 Ağustos 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.