Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Genital herpes  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Genital herpes

Hastalığın etkeni herpes simplex virüsüdür. Seksüel geçişlidir, tekrarlayan karakterdedir ve genital bölgede ülserlere sebep olur.

Oldukça sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Cinsel temasla geçer ve virüsün alınmasından 3 veya 7 gün sonrasında hastalık ortaya çıkar.

Hastalık halsizlik, ateş gibi virütik enfeksiyonlara özgü bulgular yaşayabilir. Genital bölgede (vulva ve etrafında) genellikle çok sayıda, derin olmayan, ağrılı ve birleşmeye eğilimli ülserlere sebep olur. Birçok lezyondan oluşan gruplar 2-6 haftalık süreler boyunca ortaya çıkabilir.

Bulgular, şikayetler yaklaşık 14 gün sürer ve 7. gün civarında en üst düzeydedir. Olay kendini sınırlayıcıdır ve lezyonlar iz bırakmadan iyileşir. Lezyonların olduğu bölgelerde kaşıntı, yanma hissi olabilir.

Virüs vücuda yerleşir ve belirli aralıklarda hastalık tekrarlayabilir. Özellikle vücudun bağışıklık sistemindeki zayıflıklar döneminde ortaya çıkabilir. Genellikle teşhis lezyonların görülmesi ile yani gözle konur.

Şüpheli durumlarda tahlil yapılır. Hastalığın görülmesi ile birlikte tedavinin başlaması gerekir ve tedavi süresince cinsel ilişki yasağı uygulanır. Cinsel temasla bulaşan bir hastalık olduğundan kişinin eşi de gözlem altına alınır ve gerekirse onun tedavisi de yapılır. Genital bölgede lezyonlara sebep olan pek çok virüs hastalığı vardır ve bu hastalıkların tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Genellikle ağrı, yanma, acı gibi bulgular olabildiği gibi küçük siğil gibi oluşumlarla da seyreden virütik hastalıklar olduğundan ayırımı yapabilmek için mutlaka doktor muayenesi yapılmalıdır.

Opr.Dr. Yurdanur Erkılıç
(Türkiye - 06 Ocak 2004)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.