Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Bartholin kanalı kisti ve apsesi  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Bartholin kanalı kisti ve apsesi

Bartholin bezleri kadın dış genital organında yer alır. Bir kesesi ve kanalı bulunur, her iki tarafta yer alır. Mukus salgılar bartholin bezinin ana kanalının çeşitli nedenlerle tıkanması sonucu salgılar içeride kalır ve kistik genişlemeye yol açar. Mikrobik hadiselerde apseleşme olur. En sık nedeni enfeksiyonlardır ve gonokok enfeksiyonları birinci sırada yer alır.

Diğer nedenler arasında mukusun çökelmesi ve kanalın konjenital (doğuştan) darlığı yer alır. Zamanla enfeksiyon gelişmesi de apse oluşmasıyla sonuçlanabilir.

Menopoz sonrası oluşan genişlemelerde kanser şüphesi vardır ve biopsi yapılmalıdır. Kistik büyümeler genellikle ağrısızdır, ancak vagen girişini daralttığında operasyonla alınmalıdır.

Apseleşmelerde ise ağrı, hassasiyet mevcuttur. Çevre dokular ödemli ve kızarmıştır. Ele gelen kitle oldukça ağrılıdır. Genellikle tek taraflı oluşur ve nadiren iki taraflıdır.

Tedavide büyük kistler ve apseleşmiş bezler operasyonla çıkarılmalıdır. Apse oluşumlarında apseyi açmak ve akıtmak mümkündür ancak bu geçici bir tedavidir tekrar kistik genişleme oluşabilir. Mümkünse bezin tümüyle çıkarılması gerekir.

Opr. Dr. Yurdanur Erkılıç (Türkiye - 22 Nisan 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.