Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:


Bütün Yazıları


Sağlıklı yenidoğanlarda sarılık

Sarılığın tipleri nelerdir

Sarılık nasıl tedavi edilir

Ses kısıklığı nedir

Sıcaklar ve yemek yememe

Sıcaklara dikkat

Sıcaklarla ilgili pratik öneriler

Suçiçeği ve korunma

Sünnet hakkında her şey

Sütünüz yetiyor mu?

Televizyon faydalı mı zararlı mı?

Tetanostan korkun

Tuvalet eğitimi

Uçak yolculuğu hakkında

Uçakla ilgili pratik bilgiler

Uykusuz geceler

Yabancı cisim şüphesinde ilk yardım

Yabancı cisimlere dikkat

Yemek savaşlarına son -1 ,2-

Yemek yeme eğitimi


1 2 3 4 5 6 7 8

 
Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için

Sarılığın tipleri nelerdir

1- Fizyolojik sarılık (normal sarılık)
Sağlıklı, zamanında doğan yenidoğanların %50’den daha fazlasında sarılık görülür. Yenidoğan bebeklerin karaciğerlerinin henüz yeteri kadar olgunlaşmamasına bağlıdır. Genellikle 2’nci 3’üncü günde görülür. Bir iki hafta içinde kaybolur. Prematüre bebeklerin organları gelişimlerini tamamlamamıştır. Karaciğerleri oluşan bilirubini çabucak temizleyemez. Ayrıca bebek hasta ve yeterli beslenmemişse bağırsaklarındaki bilirubini dışkı ile atmaları da gecikir. Bu da bebeklerin bilirubinlerini daha fazla yükseltir ve zamanında doğan bebeklere göre daha uzun sürer.


2- Anne sütü sarılığı
Anne sütünde bulunan bazı maddeler sarılığa sebep olabilmekte, bilirubin değerleri nadiren 20 mg’ın üzerine çıkabilmektedir. Anne sütüne bağlı sarılık genellikle 4’üncü 7’nci günlerde başlar. Bir aydan fazla hatta 3 aya kadar devam edebilir. Takibinde diğer uzamış sarılık yapan sebeplerin ekarte edilmesi ve sağlıklı gelişmesinin izlenmesi yeterli olur. Nadiren ışık tedavisi ve anne sütüne 1-2 gün ara vermek gerekebilir.


3- Kan grubu uyuşmazlığı
Eğer bebek anne kan grubundan farklı kan grubuna sahipse, anne bebeğin kan hücrelerini tahrip edici madde üretebilir. Kan grubu uyuşmazlığına bağlı sarılık genellikle hayatın ilk günü başlar. Anne ile bebek arasındaki (Rh) uygunsuzluğu ağır sarılığa sebep olabilir. Ancak anneye doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde RhoGam denilen ilacın enjeksiyonu ile annede zararlı madde oluşması önlenebilir. Böylece daha sonraki bebek korunmuş olur. (Rh) uygunsuzluğu genellikle ilk bebeklerde görülmez.


Teşhis nasıl konulur?
Bebekten alınan az miktarda kan ile bebeğin sarılığına bakılabilir. Sağlıklı, zamanında doğan bebeklerde hayatın ilk haftasında bilirubin 12 mg’ın altındadır. 15 mg’ın üzerindeki değerler daha fazla tetkik ve tedavi gerektirir.


Sarılık bebeğime zarar verebilir mi?
Kandaki bilirubin çok yükselecek olursa bebeğe zarar verebilir, beyinde hasar yapabilir. Kandaki yüksek bilirubin değerlerinin bebeğe zarar verebilmesi için bebeğin doğumdan sonraki gün olarak yaşı, başka sağlık probleminin olup olmadığı ve 15 mg üstü bilirübin değerleri önemlidir. (06.01.2008)
 

Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.