Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:


Bütün Yazıları


Çocuklar düşe kalka büyürler

Çocuklarda korku

Çocuklarda uyum ve davranış problemi

Çocukları evde korumak için

Çocukları kazalara karşı korumak

Çocukları sıcaktan korumak

Çocuklarımıza yaptığımız üç büyük hatalı davranış

Çölyak hastalığı nedir

D Vitamini vermeyi unutmayalım

Demir eksikliği ve fazlalığı hakkında

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nedir

Dil gelişimi ve destek önerileri

Diş bakımı hakkında pratik bilgiler

Diş çürüğü olmayan çocuk var mı?

Diş hakkında her şey

Dişlerde renkleşmeler

Doğumsal kalça çıkışı önlenebilir mi?

Domuz Gribi hakkında soru ve cevaplar

Dondurma sevmeyen var mı?

Duygusal zeka nedir, ne kazandırır


1 2 3 4 5 6 7 8

 
Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için

Diş çürüğü olmayan çocuk var mı?

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaş civarında gelmesi beklenir. 6 yaş, çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır, bununla beraber ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri çıkmıştır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının erkenden kazandırılması bu nedenle çok önemlidir. Aynı zamanda çürük oluşumuna yol açan besinlerden uzak kalınacak şekilde beslenme eğitimi verilmelidir.

Bunların yanında diş hekimi tarafından koruyucu tedaviler uygulanarak çocukların daimi dişlerinin çürümesi önlenebilir. Düzenli olarak 6 ayda bir çocuk diş hekimine getirilmeli ve gereğinde topikal flor uygulamalıdır. Topikal flor uygulaması çocuğun daimi dişlerini güçlendirir ve çürük gelişimine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Süt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denilerek pek önemsenmez. Dolayısıyla böyle bir düşünce süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine sebep olabilir. Unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler hem enfeksiyon odağı olarak ve ağrılarıyla iştahı bozarak çocuğa zarar verir ,hem de daimi dişlerin gelişimine zarar verir.

Süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerekir, erken süt dişi kaybı çocukların daimi dişlerinin çarpık olmasının en önemli etkenlerinden birisidir. Erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz sonuçta ortodontik problemler kaçınılmaz olur. Dolayısıyla süt dişlerinin sağlıklı olması çok önemlidir.

Çocuklarda ağız hijyeni çocuğun ilk dişleri sürdüğü andan itibaren başlamalıdır. Henüz bebek iken bu konuda yapılması gereken şey temiz bir bez parçasıyla bebeğin dişlerinin üzeri her emzirme veya mama yedikten sonra temizlenmesidir . Çocuğun yaşı biraz daha büyüyünce 2 yaş civarında diş fırçası kullanılmaya başlanmalıdır. (19 Ağustos 2007)
 

Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.