Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:


Bütün Yazıları


Çocuklar düşe kalka büyürler

Çocuklarda korku

Çocuklarda uyum ve davranış problemi

Çocukları evde korumak için

Çocukları kazalara karşı korumak

Çocukları sıcaktan korumak

Çocuklarımıza yaptığımız üç büyük hatalı davranış

Çölyak hastalığı nedir

D Vitamini vermeyi unutmayalım

Demir eksikliği ve fazlalığı hakkında

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nedir

Dil gelişimi ve destek önerileri

Diş bakımı hakkında pratik bilgiler

Diş çürüğü olmayan çocuk var mı?

Diş hakkında her şey

Dişlerde renkleşmeler

Doğumsal kalça çıkışı önlenebilir mi?

Domuz Gribi hakkında soru ve cevaplar

Dondurma sevmeyen var mı?

Duygusal zeka nedir, ne kazandırır


1 2 3 4 5 6 7 8

 
Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için

D Vitamini vermeyi unutmayalım

Raşitizm, kemiklerde kalsiyum depolanmasının yetersiz olmasına bağlı olarak, özellikle uzun kemiklerde şekil bozukluklarıyla her yaşta görülebilen bir çocukluk çağı metabolik hastalığıdır. Özellikle süt çocukluğu döneminde görülen raşitizmin nedenleri çeşitli olmasına rağmen, en sık olarak D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Raşitizm; bebekte kasılma, huzursuzluk, baş terlemesi, kabızlık, kaburgalarda yuvarlak çıkıntılar, bıngıldakların geç kapanması, kafa kemiklerinde yumuşama ve eğrilme, geç oturma ve yürüme, bacaklarda eğrilik, göğüs kemiklerinde bozukluk (göğüs içe veya öne doğru çıkar), kamburluk, bel kemiğinde eğrilik gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Anne sütünde yeterli miktarda D vitamini olmadığı için, mutlaka bebeklere doğumu izleyen ilk günlerden itibaren D vitamini başlanması gerekiyor.

Besinlerle yeterli derecede D vitamini alınamaması, yeterince güneşe çıkılmaması, alınan D vitamininin bazı hastalıklar nedeniyle emilememesi gibi durumlarda da raşitizm ortaya çıkabilir. Çocukların güneşten faydalanabilmeleri için mutlaka direkt güneş ışığına maruz kalmaları gerekir. Camın arkasından değil direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmalıdır. Bu arada korucuların güneş ışınlarını çeşitli yollarla etkisizleştirdiğini de gözardı etmemek gerekiyor.

Güneş ışınlarının sebep olabildiği cilt kanserlerinden korunalım derken, faydalarından da mahrum kaldığımızı düşünüyorum. Çocuklarımızın her gün en az 30 dakika güneşe çıkarılmalarını tavsiye ediyoruz. Mevsimin durumuna göre kışın öğle saatlerinde olabilirken, yazın bu saatlerin dışında ama yakın saatleri tercih etmekte fayda vardır. Yazın güneş ışınlarından zarar görmeyelim diye hem koruyucu kullanıp, hem de sabah veya akşama yakın saatlerde güneşe çıkmamızın bir faydası olacağını pek zannetmiyorum.

D vitamini düzenli ve uzun süreli verildiğinde yeterli kalsiyum ve fosfor sağlayarak yeni kemik oluşumunu artırıyor. D vitamininin diş ve kemik gelişiminde çok önemli rolü vardır. Sürekli olarak büyüyen ve gelişen, yeni kemik ve diş dokusu oluşan çocuklarımızda bu vitaminin yeterli alınmasının önemi çok büyüktür. D vitamini bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasına katkı sağladığı gibi, büyüme gelişmede çok önemli rolü vardır. Pratik olarak yeterli D vitamini alınamazsa büyüme gelişme geri kaldığı gibi, kemik diş gelişimi problemleri ve sık geçirilen ateşli hastalıklar kaçınılmazdır.

D vitamini başlıca hayvansal besinlerde bulunuyor. Tereyağı, süt, peynir, balık ve karaciğer başlıca D vitamini kaynaklarıdır. D vitamini bitkilerde de bulunur ancak sadece hayvansal gıdalardan alınan D vitamini vücutta depolanabiliyor.

Sonuç olarak gerek besinlerle alarak, gerekse güneş ışınlarına direkt maruz kalınarak D vitamini ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz gibi büyüme gelişmenin hızlı olduğu dönemlerde (özellikle süt çocukluğu döneminde) vitamin desteğine de gerek vardır. Yenidoğan döneminden itibaren doktorunuzun önerdiği vitamin ilaçlarını lütfen aksatmadan düzenli bir şekilde vermeye çalışın. (04 Kasım 2007)
 

Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.