Uygun emzirme şartları nelerdir
Emzirme, hem bebek hem de anne sağlığına katkısından dolayı, basit bir beslenme yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Anne ile bebeği arasındaki bu beslenme ilişkisi, hiç kuşkusuz sürekli özen gerektirmektedir.

* Anne öncelikle beslenmesine dikkat etmelidir. Yeterli beslenme aşırı beslenme demek değildir. Emziren bir annenin kendi ihtiyaçlarının biraz üzerinde beslenmesi süt salgılanması için yeterlidir. Protein, yağ ve karbonhidratların karışık yenilmesi, kayıpların göz önüne alınarak uygun vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir. Özellikle gaz yapan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

* Anne sütünün %90’ının su olması nedeniyle bol sıvı alınmalıdır. Bu açıdan anne kendi doğal ihtiyacı dışında süt salgısı için yetecek sıvı almak zorundadır. Bir insanın mevsimine göre sıvı alımının 1.5-2.5 litre olması gerektiğinden, ek olarak süt salgısı da düşünüldüğünde emziren bir annenin 3-4 litre sıvı alması uygun olacaktır.

* Emzirme dönemi boyunca, ancak doktor tavsiyesince ilaç kullanılmalıdır. Ve sigara içilmemelidir.

* Anne meme iltihaplarından korunmak için meme ve meme uçlarının temizliğine ve bakımına özen göstermelidir.

* Uygun ortam ısısı sağlanmalıdır. Soğuk ortamlarda süt salımı azaldığı gibi, aşırı sıcakta da anne bedeni ter ve solunum ile sıvı kaybedeceğinden bu da süt salgılanmasını azaltır.

* En önemlisi annenin ruhsal olarak emzirmeye hamilelik döneminden itibaren hazır olmalıdır.

Opr. Dr. Nihal Çakır
(Türkiye - 16 Ekim 2003)

www.ailevekadin.com