Tüpleri bağlatmak
Sual: 38 yaşında 4 çocuk annesiyim. 2 defa spiral ile korunmayı denedik fakat spiral fazla kanamalara yol açtığı için çektirmek zorunda kaldım. Başka çocuk istemiyoruz. Ne yapabilirim. (K.L-Yozgat)
CEVAP
Genellikle değişik korunma yöntemlerini deneyip de istenen sonuç alınamadığı zaman kadınlara tüplerini bağlatmalarını önermekteyiz. Fakat çiftlerin kesinlikle tekrar çocuk arzusu olmaması gerekmektedir. Çünkü tüpler bağlandıktan sonra eğer tekrar çocuk istenir ise bir operasyon ile tüplerin açılmaları hemen hemen imkansız olmaktadır.

Bu işlem günümüzde artık Laparaskopi dediğimiz “Kansız bıçaksız” bir yöntem ile yapılmakta. Göbeğinizin yanından küçük bir delikten bir alet ile karnınıza girilerek tüpleriniz ya yakılmakta ya da halkalar geçirilmektedir.

Bu operasyon için hastanede uzun süre yatmanıza gerek yoktur. 3-4 saat hastanede kalmanız genellikle yeterlidir ve aynı gün evinize gidebilirsiniz. Tüplerinizi bağlatmanızın size herhangi bir zararı yoktur. Sadece bazı kadınlarda çok nadir olarak özellikle yakma yöntemi kullanıldığı zaman adet düzensizliği ve kasık ağrısı şikayetleri olabilmektedir.

Tekrar çocuk sahibi olamayabileceğinizden dolayı eşiniz ile konuşup ailenizi tamamladığınız kararına varır iseniz bir kadın doğum uzmanına başvurarak bu işlemi yaptırtabilirsiniz.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu
(Türkiye - 16 Haziran 2003)

www.ailevekadin.com