Kordonlarda sarkma
Sual: 57 yaşındayım ve son yıllarda idrar kaçırmaya başladım. Tuvalette haznemden elime bir şeyler geliyor ve beni rahatsız ediyor. Gittiğim doktor rahim sarkması olduğunu söyledi. Ameliyat olmam gerekir mi? ( K.R- Antalya)
CEVAP
Rahim sarkması; doğum sayısı fazla olanlarda, kötü şartlarda doğum yapanlarda, iri bebek doğuranlarda ve menapoz tedavisi görmeyen kadınlarda rahmi yerinde tutan bağların (kordonların) yeterince görev yapamayıp uzamalarına bağlı olarak rahmin dışarı doğru sarkmasıdır.

Bu sarkma bazen o kadar çok olur ki, rahim haznenin dışına kadar çıkıp tamamı dışarıda olabilir. Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavisi ameliyattır.

Genç kadınlarda genellikle kordonları yukarı asmamıza rağmen 40 yaşın üzerindeki kadınlarda tercih ettiğimiz yol, alttan ameliyat ile rahmi alıp hazneyi yukarı kaldırmaktır.

Rahim sarkması olan kadınların büyük bir kısmında rahim ile birlikte idrar torbası da sarktığından idrar kaçırmanız beklenen bir şeydir.

Rahim sarkması ameliyatı ile birlikte idrar torbanız da düzeltileceği için idrar kaçırmanız da büyük ölçüde düzelecektir.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu
(Türkiye - 14 Temmuz 2003)

www.ailevekadin.com