Fibrokistik meme
Fibrokistik meme, memelerin pek çok kistik oluşumu ile karakterize ve en sık gözlenen iyi huylu meme yakınmasıdır.

21 yaşın altında %10 oranında görülür ve yaş ilerledikçe özellikle menopoz öncesi dönemde görülme sıklığı artar. En sık yakınmalar her iki memede ağrı ve hassasiyettir.

Büyük çoğunlukla meme başı çevresi ve memenin üst dış kısımlarında yerleşmişlerdir. Belirtiler daha çok adetten önceki 7-14. günlerde gözlenir.

Ağrı sıklıkla dokuların ödemi, genişlemesi ve değişik düzeyde enflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Fibrokistik memenin sebebi belli değildir. Bu durum hastalık değil normal bir değişiklik olarak değerlendirilmelidir.

Teşhisi mamografi ve meme ultrasonu ile konur. Bazı hanımlarda sürekli ağrılar olağan yaşantılarını etkileyecek düzeyde olabilir. Bu hastalar düzenli kontrol ve gerekli durumlarda görüntüleme yöntemleri ile takip edilmelidir.

Hastaların bir kısmı kullanılan hormonal tedavi ile rahatlayabilirler. Bazen bazı grup analjeziklerle de rahatlama sağlanabilir. Metilksatinlerin kısıtlanmaları gerekir ki bunlar; kahve, çikolata ve kafein içeren gazlı içecekler gibi gıdalardır.

Yakınmaların ciddi bir hastalık göstergesi olmadıkları anlatıldığında çoğu kez bu hastalar için yeterli olmaktadır.

Opr.Dr. Yurdanur Erkılıç (13 Ocak 2004)

www.ailevekadin.com