Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
İmân ve İslâm  >  Bir kavme benzemek ve niyet  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Bir kavme benzemek ve niyet

Sual: Dinde (küfre rıza küfürdür) kuralı var. (Bir kavme benzeyen onlardandır) hadisi de var. Gayrimüslimlerin nelerine benzeyen kâfir olur, nelerine benzemek caizdir?
CEVAP
O hadis-i şerifteki benzemek, ibadetlerde benzemektir. Kılık kıyafetle ilgili şeyler âdettir. Çirkin olmayan âdetlerde kâfirlere benzemek günah olmaz. Mesela kâfir gömleği giymek, saç uzatmak, saç kazımak ve diğer mubah âdetlerde kâfirlere benzemek günah olmaz.

İbadette kâfirlere benzemek bazı yerlerde mekruh, bazı yerlerde haram, bazı yerlerde küfür olur. Mesela haç takmak küfürdür. Nevruz veya Mihrican günlerinde, bunların isimlerini söyleyerek hediye vermek haramdır. Bu günleri bayram bilerek vermek, küfür olur. Noel gününde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapmak da küfürdür. Yalnız aşure günü veya Nevruz ve Mihrican günleri oruç tutmak mekruhtur. Çünkü o kavme benzemiş oluyor. Üç hadis-i şerif meali:
(Bir kavmin hayır, şer amellerinden hoşlanan, o amelleri işlemiş gibi olur.) [Deylemi]
(Bir kavmin işini seven, o amelleri işlemese de, kıyamette onlarla haşr olur.) [Hatib]
(Bir kavmin ameline razı olan onların ameline ortak olur.) [Deylemi]

Küfrün veya haramın iyi niyet ile yapılması, bunları küfürden ve haramlıktan çıkarmaz. Üç örnek:
1- Bir kadın, farz olan haccını eda niyeti ile mahremsiz hacca gitse haram işlemiş olur. Bir kız, Amerika’ya İslamiyet’e hizmet için mahremsiz gitse günah olur. İyi niyet haramları helal hâle getirmez.

2-
Bir Hıristiyan kızı, bir Müslüman erkeğe, (Benimle dans edersen Müslüman olurum) dese, Müslümanın, iyi niyetle onunla dans etmesi veya başka günah işlemesi caiz olmaz. Bir kâfiri Müslüman yapmak için onunla içki içmek yahut başka günah işlemek caiz olmaz.

3-
Birinin gönlünü almak için, (Mümini sevindireni Allahü teâlâ sevindirir) hadis-i şerifine uyabilmek için, içki içenlerin masasına oturmak sevap olmaz, günah olur. Haram para ile cami yaptırmak da caiz değildir. Haramdan iyi niyet ile [Allah’tan korkarak] vazgeçen sevap kazanır. Başka bir sebep ile vazgeçen sevap kazanmaz. Yalnız, günahından kurtulur.

Dinimizde niyetin geçersiz, sözün geçerli olduğu yerlerden bazıları şunlardır:
Nikahta:
Şakadan veya rol icabı, iki şahit yanında evlenen, gerçekten evlenmiş olur.

Boşamakta:
Şaka ile veya hanımını korkutmak niyetiyle “seni boşadım” diyen, eşini boşamış olur.

Vazgeçmekte:
Bir kimse, hanımına “seni boşadım” dese, sonra, şakadan boşamaktan vazgeçtiğini bildirse, boşamaktan vazgeçmiş olur. Ancak, 3 talak hakkından birisi gitmiş olur.

Adakta:
Adak yaparken hiç niyet etmese de, söz arasında dilinden çıksa da, adağını yapması vacip olur. Çünkü, adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek, ciddi, isteyerek söylemek gibidir.

Alış verişte:
Alıcı veya satıcıdan biri, ben şaka yaptım, vazgeçtim dese de geçersizdir.

Hediyede:
Alacağını hediye eden, şakadan söylemiştim dese de, hediyesinden vazgeçemez.

Yeminde:
Kalbden yemin geçerli olmaz, söz geçerlidir.

Küfürde:
Şakadan ben Hıristiyanım demek küfürdür. Niyet geçersizdir.

(Suyu alkollü içki içenler gibi
[mesela bardak tokuşturarak] içmek haramdır) hadis-i şerifi gösteriyor ki, suyu bile içerken fasıklara benzemek yasaktır, nerde kaldı ki kâfirlere benzemek hoş karşılansın.

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.