Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Hamilelikte diş tedavisi  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Hamilelikte diş tedavisi

Sual: 4 aylık hamileyim ve bir süredir diş ağrım var. Diş hekimine gitmekten çok korkuyorum. Verilecek ilaçların bebeğime zararı dokunur mu? Ne yapmamı önerirsiniz? (E.Ö-Burdur)
CEVAP
Diş ağrınızı çözümsüz hale gelene kadar bekletmenizin bir anlamı yok. Korkunuz yersiz ve zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik sırasında diş tedavisi görmenin bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Önemli olan muayene sonucunda müdahalenin gerekip gerekmediğidir. Gerekmiyorsa, uygun olan ilaç tedavisi düzenlenir. Verilecek olan ilaçları aynı zamanda kadın doğum uzmanınıza da danışabilirsiniz. Eğer dişte iltihap mevcut, fakat tedavi edilmeyecek olursa, bunun kana karışıp sizi ve bebeğinizi olumsuz yönde etkilemesi söz konusu olacaktır. Eğer müdahale gerekiyorsa, lokal anestezi olarak isimlendirdiğimiz uyuşturucu iğneler ve dozu bebeğinize zarar vermeyecek şekilde düzenlenir.

Hamilelik sırasında, diş hastalıklarında artış olabilir. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği kalsiyum ve flor içeren ilaçları muntazaman kullanın ve düzenli diş temizliğini ihmal etmeyin. Ayrıca süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketiniz. Eğer önceden mevcut diş probleminiz varsa, hamilelikten önce tedavisinin yapılması daha doğrudur.


Doğum
Sual:
10 gün önce normal doğum yaptım. Dikişlerim henüz iyileşmedi. Bunun için ne yapabilirim? (N. L -Kozyatağı)
CEVAP
Öncelikle, mutlaka doğum yaptığınız sağlık kuruluşunda dikişlerinizin kontrol edilmesi gerekir. Bulaşmanın oldukça kolay olduğu bu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Günde en az bir veya iki kez ve tuvalete çıkıldıktan sonra bu bölge nazik bir şekilde temizlenmelidir. Dikişlerin ağrısı ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Doğumdan sonra kullanılan pedlerin temizliği de oldukça önemlidir. Enfeksiyonun eklendiği vakalarda antibiyotik tercih edilir. Ayakta duş alabilirsiniz. Yara yeri tamamen iyileşinceye kadar üzerine direkt oturmamaya özen gösterilmelidir.

Opr. Dr. Nihal Çakır
(Türkiye - 12 Nisan 2001)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.