Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Down sendromu ve üçlü test  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Down sendromu ve üçlü test

Sual: 26 yaşında ilk çocuğuma hamileyim. Şu anda 2 aylık hamileyim ve arkadaşlarımdan gebelere zeka testi diye bir test yapıldığını duydum. Bu konuda bilgi verir misiniz? (F. A- Tarsus)
CEVAP
Gebelik esnasında çocuğun ve anne adayının sağlığının araştırılması için bazı tahliller yapılır. Bunlardan bir tanesi de sizin bahsetmiş olduğunuz “Üçlü test” olarak isimlendirdiğimiz bir kan tahlilidir. Bu test sadece gebeliğin dördüncü ayında yapılır. Kolunuzdan vereceğiniz bir kan ile çocuktan salgılanan ve sizin kanınızda da bulunan üç tane hormonun değeri bir bilgisayar programında değerlendirilerek sonuç verilir. Bu test ile “Down sendromu” olarak isimlendirdiğimiz ileri derece zihinsel özürlü bir çocuğa hamile olup olunmadığı araştırılmaktadır. Bu “Down sendromunu” ultrasonografi ile tespit etmek mümkün değildir.

Teşhisi koymak için bizler 35 yaşının altındaki gebelerde dördüncü gebelik aylarında bu “Üçlü testi” yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz. Bu testin sonuçları yaklaşık olarak yüzde seksen civarında güvenilirdir.

Eğer üçlü testte bir risk çıkar ise o zaman ancak kesin teşhisi koymak için çocuğun etrafındaki sudan bir iğne yardımı ile örnek alınıp (Amniosentez) genetik inceleme yapılması gerekir. 35 yaşının üzerinde olan gebelerde bu testin güvenirliği fazla olmadığı için biz bu gebelere testi yaptırmadan direkt olarak bebeğin etrafındaki sudan örnek alınmasını önermekteyiz. Sizin yapmanız gereken eğer çocuğunuzda böyle bir zihinsel özrün olup olmadığını merak ediyor iseniz bir kadın doğum uzmanına başvurarak bu tahlili yaptırmanızdır.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu (Türkiye - 21 Temmuz 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.