Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Çocuk isteği  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Çocuk isteği

Sual: 13 senelik evliyiz ve çocuk sahibi olmak için tüm yöntemleri denedik. 5 defa aşılama, 3 defa da tüp bebek yapıldı fakat hamile kalamadım. Yapılan bütün tahlillerde çocuk sahibi olmamıza engel bir sebep bulunamadı. Madden ve manen çok yıprandık. Eşim ve ben de depresyona girdik. Nedeni bilinemeyen bu kısırlığın acaba bir tedavisi var mı? (K. L-Ankara)
CEVAP
Çocuk sahibi olmak için başvuran çiftlerin bir kısmında yapılan testlerde ne kadında ne de erkekte kısırlığı açıklayabilecek bir sebep bulunamamaktadır. Tıbbın imkanları ile sebebi açıklanamayan bu kısırlık tipi ‘İdiopatik İnfertilite’ olarak isimlendirilmektedir.

Sebebi tam olarak bilinememesine rağmen psikolojik sebepler ve stres de etken olarak suçlanmaktadır. Aşırı stresin ve psikolojik bozuklukların kadın hormonlarında bazı bozukluklara yol açarak yumurtlamaya veya çocuğun rahim içine yerleşmesine engel olabileceği sanılmaktadır.

Fakat çocuk sahibi olamayan kadınlarda zaten stres arttığı için bir kısır döngü oluşmaktadır. Bazen tedavinin başarısız olduğu çiftlerde hastalar hiçbir ilaç kullanmamasına rağmen kendi kendine gebe kalabilmektedirler.

Adı üzerinde ‘Sebebi bilinmeyen kısırlığın’ nedenleri tam bilinmemekte ve varsayımlara dayanmaktadır. Sperm yapısındaki, yumurta çatlamasında ve tüplerdeki hareketlerde bilinmeyen sebeplere dayalı bozuklukların da etken olabildiği bu hastalar en zor hasta grubunu oluşturmaktadır. Maalesef tedavi yöntemleri ile başarı oranı en düşük hasta grubu da bu hastalardan oluşmaktadır.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu (Türkiye - 18 Ağustos 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.