Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Kadının Dünyası  >  Çocuk arzusu ve tüplerde tıkanıklık  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Çocuk arzusu ve tüplerde tıkanıklık

Sual: 25 yaşındayım ve 4 yıllık evliyim. Uzun süredir istememize rağmen çocuğumuz olmuyor. Eşimin tahlilleri normal. Doktorlar tüplerimin tıkalı olabileceğini söyledi. Ne yapabilirim? Tüplerimin tekrar açılması mümkün mü? (K.L -Tekirdağ)
CEVAP
Yaklaşık tüm evli çiftlerin %15'inde kısırlık problemi mevcuttur. Kısırlığın sebebi sadece kadınlar değildir. Nedenlerin yarısı erkeklerdeki bazı sperm problemlerine bağlıdır. Sizin ifade ettiğiniz tüplerdeki tıkanıklık kadınlarda gördüğümüz en sık kısırlık sebeplerinden bir tanesidir. Nadiren hiçbir sebep olmadan tüplerin her ikisi de birden tıkanır. Genellikle bizim karşılaştığımız tüplerden birinde var olan kısmi tıkanıklardır.

Tüplerin her ikisinin de tıkanmasının en sık nedenleri geçirmiş olabileceğiniz yumurtalık ve tüplerdeki iltihaplanmalar veya ameliyatlardır. Tüplerdeki tıkanıklığın teşhisini doğru olarak koymak için Histerosalpingografi olarak isimlendirdiğimiz özel bir rahim filmini çektirmeniz her zaman yeterli olmamaktadır. Mutlaka yaptırmanız gereken tanısal Laparaskopik işlemdir. Laparaskopi ile tüplerinizin tıkanıklığını tespit etmenin yanında tıkanıklığa sebep olan yapışıklıkları da bazen açmak mümkündür.

Bu probleminizin maalesef ilaçla tedavisi mümkün değildir. Ameliyat ile tüplerinizin açılmasındaki başarı oranı pek yüksek değilse de çok iyi bir mikrocerrahi ile kısmen mümkün olabilmektedir. Artık cerrahi girişim pek tercih edilmemektedir ve ben de size eğer tüplerinizin ikisi de tıkalı ise yardımcı üreme teknikleri olarak isimlendirilen mikoenjeksiyonu denemenizi tavsiye ederim.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu (Türkiye - 09 Haziran 2003)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.